Microsoft Windows XP

Krok po kroku: Instalowanie systemu Microsoft Windows XP


Porada: Jeśli jest to możliwe, należy wydrukować ten dokument przed rozpoczęciem instalacji. Niektóre kroki mogą wymagać zamknięcia systemu komputera i wtedy przyda się posiadanie wydrukowanej kopii tych informacji.

Ten dokument pomaga w instalacji systemu Microsoft Windows XP Professional lub Windows XP Home Edition. Zawiera on również odpowiedzi na pytania dotyczące instalacji.

Należy kliknąć łącze, aby bezpośrednio przejść do danej części:

Przygotowanie do instalacji

Uaktualnianie do systemu Windows XP

Wykonywanie nowej instalacji systemu Windows XP

Transfer plików i ustawień z innego komputera

Dzielenie na partycje i formatowanie dysku twardego

Wykonywanie innych zadań związanych z instalacją

Rozwiązywanie problemów z instalacją

Tworzenie dysków rozruchowych

Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD

Konfigurowanie systemu wielorakiej konfiguracji rozruchowej

Naprawianie lub odzyskiwanie systemu

Znajdowanie artykułu w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base

Zasoby dodatkowe

Omówienie instalacji

To wydanie systemu Windows XP obejmuje dodatek Service Pack 2 (SP2) dla systemu Windows XP. W przypadku odinstalowania tego wydania systemu Windows XP dodatek SP2 zostanie również automatycznie odinstalowany. Na komputerze zostanie przywrócony system operacyjny, który był używany przed zainstalowaniem systemu Windows XP, lub nie będzie na nim żadnego systemu operacyjnego. Nie można odinstalować samego dodatku SP2.

Ważne

Przygotowanie do instalacji

Przed rozpoczęciem instalacji należy wykonać cztery ważne kroki:

  1. Uruchom program Raport o uaktualnieniu – w kilka minut sprawdzisz zgodność systemu.
  2. Wyłącz oprogramowanie do ochrony przed wirusami – jeśli tego nie zrobisz, instalacja może się nie powieść.
  3. Wykonaj kopię zapasową plików, używając Kreatora kopii zapasowych wbudowanego w system Windows lub używając innego programu do wykonywania kopii zapasowych.
  4. Wybierz typ instalacji – uaktualnienie lub nową instalację.

Wykonując te cztery kroki przed rozpoczęciem instalacji, można zaoszczędzić wiele czasu.

Uruchomienie programu Raport o uaktualnieniu

Raport o uaktualnieniu informuje, w jaki sposób posiadany sprzęt i oprogramowanie będą współpracować z systemem Windows XP. Raport o uaktualnieniu to szybki i prosty program, który można uruchomić przy użyciu dysku CD z systemem Windows XP. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Włóż dysk CD z systemem Windows XP do stacji CD-ROM.
  2. Gdy zostanie wyświetlone menu Zapraszamy kliknij polecenie Sprawdź zgodność systemu.
  3. Następnie kliknij polecenie Sprawdź mój system automatycznie.

Informacje o urządzeniach komputera (takich jak drukarki, skanery, itp.) można również znaleźć w witrynie sieci Web producenta urządzenia, w witrynie sieci Web Windows Catalog i na Liście zgodności sprzętu firmy Microsoft (HCL):

Wersja tekstowa listy HCL (dla wszystkich systemów operacyjnych)
(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)

Wersja tekstowa listy HCL (tylko dla systemu Windows XP)
(https://winqual.microsoft.com/download/display.asp?FileName=hcl/WinXPHCLx86.txt)

Witryna sieci Web Windows Catalog
(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)

Do każdej z powyższych lokalizacji można przejść z witryny Windows Hardware and Driver Central (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx)

Co zrobić, jeśli jakiś składnik okaże się niezgodny z systemem Windows XP? Można uaktualnić sprzęt lub oprogramowanie, którego dotyczy pytanie, znaleźć podobne, ale zgodne urządzenie lub program, albo usunąć program lub urządzenie i przestać go używać. Aby dokonać uaktualnienia, należy skontaktować się z producentem. Aby znaleźć zgodne programy i urządzenia, należy skorzystać z witryny Windows Catalog (http://www.microsoft.com/windows/catalog/). Aby usunąć program, należy przejść do Panelu sterowania i otworzyć aplet Dodaj lub usuń programy.

Wyłączenie oprogramowania do ochrony przed wirusami (antywirusowego)

Oprogramowanie do ochrony przed wirusami czasem zakłóca instalację, więc przed rozpoczęciem instalowania systemu Windows XP należy je koniecznie wyłączyć. Instrukcje, jak to zrobić, można znaleźć w dokumentacji oprogramowania do ochrony przed wirusami.

Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zainstalowaniu systemu Windows XP. W niektórych przypadkach potrzebna będzie zaktualizowana wersja tego oprogramowania, która może być dostępna w witrynie sieci Web producenta.

Wykonywanie kopii zapasowej plików

Należy wykonać kopię zapasową wszystkich plików, które mają być zachowane przypadku jakiejkolwiek awarii. W zależności od liczby posiadanych plików można skopiować je na dyskietkę, dysk wymienny, dysk CD lub do folderu sieciowego, jeśli użytkownik korzysta z sieci. Pliki można skopiować bezpośrednio lub można użyć Kreatora kopii zapasowych, który jest dostępny w większości wersji systemu Windows. Ten kreator znajduje się w folderze Akcesoria\Narzędzia systemowe w menu Start.

Uwaga: W systemie Windows XP nie można przywrócić danych z kopii zapasowej wykonanej przy użyciu narzędzia Msbackup w systemie Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących tego problemu, zobacz artykuł 305381 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base 305381, zatytułowany „Cannot Restore Backups That You Create in Windows 95, Windows 98, or Windows Me with the Windows XP NTBackup Tool”.

Wybieranie typu instalacji

Ogólnie istnieją trzy różne typy instalacji: uaktualnienie, nowa instalacja (nazywana też instalacją czystą lub instalacją pełną) i instalacja wielorakiej konfiguracji rozruchowej. Wskazówka: zdecydowanie zalecane jest wybranie pierwszego z typów instalacji!

Uaktualnienie. Jest to najłatwiejsza metoda instalacji systemu Windows XP. Użycie tej metody jest zalecane, jeśli używana jest poprzednia wersja systemu Windows. W przypadku uaktualnienia istniejący system operacyjny zostaje zastąpiony systemem Windows XP, ale dane i większość ustawień użytkownika nie powinny ulec zmianie. (Jednak również tym przypadku zaleca się przed rozpoczęciem wykonanie kopii zapasowej plików.)

Można uaktualnić systemy Windows 98, Windows 98 Wydanie Drugie, Windows Millennium Edition, Windows NT Workstation 4 (Service Pack 6) i Windows 2000 Professional.

Uwaga: System Windows 2000 można uaktualnić tylko do systemu Windows XP Professional. Aby zapoznać się z obsługiwanymi ścieżkami uaktualniania, zobacz artykuł 292607 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base. Zobacz również artykuł 316941 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base, aby zapoznać się z omówieniem procesu instalacji systemu Windows XP.

Porada: Aby znaleźć artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base, należy przejść do witryny Pomocy i obsługi technicznej firmy Microsoft (http://support.microsoft.com), wpisać numer artykułu w polu Wyszukaj w bazie Knowledge Base i nacisnąć klawisz ENTER.

Nowa instalacja. Ta metoda, nazywana też instalacją czystą lub instalacją pełną, wymaga nieco większego nakładu pracy niż uaktualnienie. W przypadku nowej instalacji system Windows XP można zainstalować na innym dysku lub na innej partycji bez wpływu na istniejącą instalację albo można wymazać wszystko, co znajduje się na dysku twardym, aby rozpocząć instalację „od podstaw”. Przed rozpoczęciem nowej instalacji koniecznie należy wykonać kopię zapasową plików! Częścią nowej instalacji może być dzielenie dysku na partycje i formatowanie dysku. Najlepiej jest to zrobić podczas instalacji, a nie później (tak jak być może zrobiono w przypadku poprzednich wersji systemu Windows). Taką kolejność przedstawiono w odpowiedniej procedurze.

Instalacja wielorakiej konfiguracji rozruchowej. Ta metoda, najtrudniejsza z wszystkich trzech, jest wariantem procesu nowej instalacji, ale umożliwia uruchamianie na komputerze kilku systemów operacyjnych. Można mieć na przykład zainstalowany zarówno system Windows XP, jak i Windows 98. Aby przełączyć się z jednego do drugiego, należy uruchomić ponownie komputer i z menu wyświetlanego po uruchomieniu komputera wybrać system operacyjny. Brzmi nieźle, ale nie należy podejmować próby wykonania tej instalacji, jeśli nie jest się zaawansowanym użytkownikiem komputera.

Uaktualnianie do systemu Windows XP

Uwaga: Przed rozpoczęciem instalacji systemu Windows XP należy wyłączyć oprogramowanie do ochrony przed wirusami (antywirusowe) i można uruchomić narzędzie Windows Memory Diagnostic w celu przetestowania pamięci RAM komputera. Aby użyć narzędzia Windows Memory Diagnostic, należy wykonać instrukcje podane w witrynie sieci Web Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp). Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zainstalowaniu systemu Windows XP.

W przypadku uaktualniania do systemu Windows XP system Windows jest instalowany w tym samym folderze, w którym znajduje się bieżąca wersja systemu Windows, aktualizując tę wersję. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Uruchom komputer. Ponadto upewnij się, że masz pod ręką klucz produktu.
  2. Włóż dysk CD z systemem Windows XP do stacji CD-ROM lub DVD-ROM komputera.
  3. W wyświetlonym menu kliknij polecenie Zainstaluj system Windows XP.
  4. Na stronie Instalator systemu Windows — Zapraszamy! kliknij opcję Uaktualnij (zalecane) (jeśli nie została jeszcze zaznaczona), a następnie kliknij przycisk Dalej. (Na każdym kolejnym ekranie należy klikać przycisk Dalej.)
  5. Na stronie Umowa Licencyjna przeczytaj umowę i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaakceptować lub odrzucić umowę.
  6. Na stronie Klucz produktu wpisz w odpowiednich polach 25-znakowy kod produktu.
  7. Na stronie Pobierz zaktualizowane pliki instalacji zaznacz odpowiednią opcję. Wskazówka: Zdecydowanie zalecane jest wybranie opcji Tak i pobranie zaktualizowanych plików, ale jest to możliwe, tylko gdy możliwe jest nawiązanie połączenia z Internetem.

    Uwaga: Pobierając zaktualizowane pliki Instalatora, można uniknąć niektórych problemów opisanych w części tego dokumentu poświęconej rozwiązywaniu problemów.

  8. W trakcie tej fazy instalacji komputer jest kilka razy uruchamiany ponownie i wyświetlane są ekrany informujące o nowych funkcjach w systemie Windows XP. Ta część instalacji trwa dłuższą chwilę. W tym czasie można sobie zrobić przerwę lub wypić filiżankę kawy.
  9. Na zakończenie komputer zostaje po raz ostatni uruchomiony ponownie i system Windows XP zaczyna pracę.

Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zakończeniu instalacji.

Wykonywanie nowej instalacji systemu Windows XP

Jeśli na komputerze nie ma aktualnie zainstalowanego systemu operacyjnego lub jeśli podjęto decyzję o zainstalowaniu systemu Windows od nowa, można wykonać czynność nazywaną nową instalacją (znaną również jako instalacja czysta lub instalacja pełna). Ten proces jest bardziej skomplikowany i dłuższy niż uaktualnienie (składa się z około 20 kroków, podczas gdy uaktualnienie z 9). Aby przeprowadzić uaktualnienie, zobacz rozdział zatytułowany „Uaktualnianie do systemu Windows XP”.

Uwaga: Przed rozpoczęciem instalacji systemu Windows XP należy wyłączyć oprogramowanie do ochrony przed wirusami (antywirusowe) i można uruchomić narzędzie Windows Memory Diagnostic w celu przetestowania pamięci RAM komputera. Aby użyć narzędzia Windows Memory Diagnostic, należy wykonać instrukcje podane w witrynie sieci Web Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp). Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zainstalowaniu systemu Windows XP.

PRZESTROGA: Podczas nowej instalacji można wybrać opcję usunięcia całej bieżącej zawartości dysku twardego, tak więc przed rozpoczęciem należy wykonać kopię zapasową wszystkich danych, które mają być zachowane (należy upewnić się, że dane kopii zapasowej nie są przechowywane na dysku, który zostanie usunięty).

Oto procedura wykonania nowej instalacji systemu Windows XP:

  1. Włóż dysk CD z systemem Windows XP do stacji CD-ROM.

    Uwaga: Należy upewnić się, że możliwy jest rozruch komputera z dysku CD. Jeśli nie jest możliwy, należy wykonać procedury przedstawione w części zatytułowanej „Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD” lub zapoznać się z sekcją „W jaki sposób można zainstalować system Windows z wiersza polecenia?” w części „Wykonywanie innych zadań związanych z instalacją”.

  2. Uruchom ponownie komputer.
  3. Gdy zostanie wyświetlony komunikat Press any key to boot from CD… (Naciśnij dowolny klawisz, aby przeprowadzić rozruch z dysku CD), szybko naciśnij dowolny klawisz (na przykład SPACJĘ). Rozpocznie się instalacja.

    Uwaga:  W tym punkcie należy się nieco bardziej skoncentrować, ponieważ łatwo można przegapić ten komunikat. Jeśli zostanie uruchomiony bieżący system operacyjny, będzie to oznaczać, że przegapiono możliwość przeprowadzenia rozruchu z dysku CD. Należy uruchomić ponownie komputer i spróbować ponownie.

  4. Po uruchomieniu Instalatora u dołu ekranu zostanie wyświetlonych kilka komunikatów. Te komunikaty są ważne tylko w szczególnych okolicznościach, np. podczas instalowania szczególnej warstwy dostępu do sprzętu (HAL) lub ładowania sterownika interfejsu SCSI (Small Computer System Interface). Większość osób może je zignorować. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zobacz artykuły 295116 i 220845 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.
  5. Następnie zostanie wyświetlony ekran, na którym znajdują się trzy następujące opcje: Zainstaluj system Windows XP, Napraw instalację systemu Windows XP i Zakończ instalację. Naciśnij klawisz ENTER, aby wybrać pierwszą opcję.
  6. Następnie zostanie wyświetlona Umowa Licencyjna Użytkownika Oprogramowania. Przeczytaj umowę licencyjną i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaakceptować lub odrzucić umowę. Jeśli dysk CD z systemem Windows zawiera uaktualnienie, po zaakceptowaniu umowy licencyjnej pojawi się monit o włożenie dysku CD z poprzednim systemem operacyjnym, co ma na celu sprawdzenie, czy poprzednia wersja kwalifikuje się do uaktualnienia do systemu Windows XP.

    Ważne! Jeśli zostanie użyty naprawczy dysk CD pochodzący od producenta oryginalnego sprzętu (nazywanego też producentem OEM), możliwe jest, że taki dysk CD nie zostanie zaakceptowany. Jeśli usunięto informacje o partycjach lub sformatowano dysk, a naprawczy dysk CD pochodzący od producenta OEM nie jest akceptowany jako prawidłowy nośnik, naprawczego dysku CD pochodzącego od producenta OEM należy użyć w celu przywrócenia poprzedniej wersji systemu Windows. Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące przywracania systemu przy użyciu nośnika przywracania pochodzącego od producenta OEM, należy skontaktować się z producentem komputera.

  7. Jeśli pojawi się ekran pokazujący istniejącą instalację systemu Windows XP, naciśnij klawisz ESC, aby kontynuować instalację świeżej kopii systemu Windows XP.
  8. Na następującym ekranie będzie dostępna opcja ponownego podzielenia dysku na partycje. Zmiana podziału na partycje jest zalecana, gdy użytkownik chce scalić kilka mniejszych partycji w jedną dużą lub gdy chce utworzyć kilka mniejszych partycji, tak aby możliwe było utworzenie wielorakiej konfiguracji rozruchowej. Jeśli chcesz ponownie podzielić dysk na partycje, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby w razie potrzeby usunąć istniejące partycje, a następnie zaznacz obszar nie podzielony na partycje i naciśnij klawisz ENTER, aby kontynuować.

    PRZESTROGA: Usunięcie partycji spowoduje usunięcie wszystkich danych przechowywanych na tej partycji. Przed kontynuowaniem należy upewnić się, że wykonano kopie zapasowe wszystkich danych, które mają być zachowane.

  9. Wybierz metodę formatowania, której chcesz użyć, a następnie naciśnij klawisz ENTER. System NTFS oferuje rozszerzone możliwości formatowania oraz technologie zabezpieczeń. Jeśli konieczny jest dostęp do dysków lub plików systemu DOS (np. z dysku rozruchowego opartego na systemie DOS) przy użyciu systemu Windows Millennium Edition lub wcześniejszej wersji systemu Windows, może być konieczne wybranie opcji FAT32. Wybierz jedną z metod formatowania (szybkie lub wolne).
  10. Instalator sformatuje dysk, skopiuje wstępne pliki Instalatora i uruchomi ponownie komputer.

    Uwaga: Po ponownym uruchomieniu komputera ponownie zostanie wyświetlony komunikat Press any key to boot from CD (Naciśnij dowolny klawisz, aby przeprowadzić rozruch z dysku CD), ale należy go zignorować, aby nie przerywać bieżącego procesu instalacji.

  11. Po następnym ponownym uruchomieniu rozpocznie się kolejna część instalacji.
  12. Na stronie Opcje regionalne i językowe postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać obsługę języków lub zmienić ustawienia językowe, jeśli będzie to konieczne.
  13. Na stronie Spersonalizuj swoje oprogramowanie wpisz swoje imię i nazwisko oraz nazwę swojej firmy lub organizacji (jeśli ma to zastosowanie).
  14. Na stronie Klucz produktu wpisz 25-znakowy kod produktu dostarczony z posiadaną kopią systemu Windows XP.
  15. Na stronie Nazwa komputera i hasło administratora podaj nazwę komputera (jeśli administrator sieci podał tę nazwę, należy jej użyć). Następnie podaj hasło dla konta Administrator na tym komputerze. Wpisz je raz, a następnie potwierdź to hasło, wpisując je po raz drugi.

    Ważne:  Należy zapamiętać hasło administratora. To hasło będzie potrzebne w przyszłości, gdy użytkownik zechce wprowadzić zmiany w systemie.

  16. Na stronie Ustawienia daty i godziny wprowadź dowolne wymagane zmiany.
  17. Na stronie Ustawienia sieciowe, jeśli zostanie wyświetlona, zaznacz opcję Ustawienia standardowe (chyba że planujesz ręczne skonfigurowanie składników sieciowych).
  18. Na stronie Grupa robocza lub domena komputera kliknij przycisk Dalej. Jeśli chcesz dodać komputer do domeny, zaznacz drugą opcję i wpisz nazwę domeny. (Po wykonaniu tej czynności użytkownik będzie monitowany o podanie nazwy użytkownika i hasła.)

    Uwaga: Podłączenie do domeny jest możliwe tylko w systemie Windows XP Professional, a nie w systemie Windows XP Home Edition.

  19. Następnie gdy Instalator będzie kopiować pliki na komputer i wykonywać kilka innych zadań, zostanie wyświetlona seria ekranów informujących o nowych funkcjach systemu Windows XP.
  20. Na końcu nastąpi ponowne uruchomienie komputera. Ponownie zignoruj komunikat dotyczący naciśnięcia dowolnego klawisza. Po zakończeniu instalacji wyjmij dysk CD ze stacji CD-ROM.

Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zakończeniu instalacji.

Transfer plików i ustawień z innego komputera

Każdy użytkownik z pewnością chciałby mieć możliwość łatwego przetransferowania plików i ustawień ze starego komputera na nowy. Może w tym pomóc Kreator transferu plików i ustawień dostępny w systemie Windows XP. Ten kreator pomaga w usunięciu niedogodności wynikających z uaktualnienia komputera.

Poniżej przedstawiono sposób używania tego kreatora:

Na nowym komputerze:

  1. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Kreator transferu plików i ustawień.
  2. Na stronie kreatora Zapraszamy kliknij przycisk Dalej.
  3. Na stronie Który to komputer? zaznacz opcję Nowy komputer.
  4. Na stronie Czy masz dysk CD z systemem Windows XP? zaznacz opcję Użyję kreatora z dysku CD z systemem Windows XP, chyba że nie masz dysku CD z systemem Windows XP. W takim przypadku konieczne jest utworzenie dysku kreatora, który umożliwi uruchomienie kreatora na starym komputerze. Zaznacz pierwszą opcję i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby utworzyć dysk kreatora.
  5. Teraz przejdź do starego komputera (czyli komputera, z którego transferujesz pliki i ustawienia).

Na starym komputerze:

  1. Jeśli nie masz dysku CD systemu Windows XP CD, włóż do stacji dyskietek utworzony dysk kreatora. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, a następnie kliknij przycisk Przeglądaj. Przejdź do stacji dyskietek i kliknij dwukrotnie plik MigWiz.exe. W oknie dialogowym Uruchom kliknij przycisk OK.

    Jeśli masz dysk CD z systemem Windows XP, włóż go do stacji CD-ROM komputera, z którego chcesz skopiować pliki i ustawienia, i poczekaj na pojawienie się menu startowego. Jeśli menu nie zostanie wyświetlone automatycznie, kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, a następnie kliknij przycisk Przeglądaj. Przejdź do stacji CD-ROM i kliknij dwukrotnie plik Setup.exe. W oknie dialogowym Uruchom kliknij przycisk OK. Kliknij polecenie Wykonaj zadania dodatkowe, a następnie kliknij polecenie Transferuj pliki i ustawienia.

  2. Na stronie Kreatora transferu plików i ustawień Zapraszamy kliknij przycisk Dalej.
  3. Na stronie Który to komputer? zaznacz opcję Stary komputer.
  4. Na stronie Wybierz metodę transferu wybierz metodę, która będzie używana na obu komputerach. Na przykład pliki i ustawienia można umieścić na dysku sieciowym, do którego oba komputery mają dostęp, lub można użyć dysku wymiennego. Niezależnie od tego, jaka metoda zostanie wybrana, oba komputery muszą mieć możliwość jej użycia.
  5. Na stronie Co chcesz transferować? zaznacz jedną z trzech opcji. W zależności od typu wybranej metody transferu, niektóre opcje są lepsze od innych. Na przykład jeśli chcesz przetransferować więcej niż kilka plików i ustawień, wybierz metodę inną niż użycie dyskietek, ponieważ mają one małą pojemność. Jeśli zechcesz zmienić metodę transferu, zawsze możesz kliknąć przycisk Wstecz.

    Na tej stronie można również zaznaczyć pole wyboru umożliwiające wybranie niestandardowej listy plików i ustawień, które mają być przetransferowane. Ta opcja jest przeznaczona dla użytkowników zaawansowanych.

  6. W tym punkcie może zostać wyświetlony komunikat informujący o konieczności zainstalowania przed kontynuacją określonych programów na nowym komputerze. Ten krok nie jest wymagany, ale te programy mogą nie działać prawidłowo, jeśli nie zostanie on wykonany.
  7. Teraz kreator zgromadzi wymagane pliki i ustawienia i rozpocznie przygotowania do przetransferowania ich na nowy komputer. Po wyświetleniu monitu włóż dyskietkę lub dysk wymienny, jeśli używana jest jedna z tych metod.
  8. Na stronie Kończenie fazy zbierania kliknij przycisk Zakończ. Następnie przejdź do nowego komputera, zabierając ze sobą używaną dyskietkę lub dysk CD.

Na nowym komputerze:

  1. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Kreator transferu plików i ustawień.
  2. Na stronie Zapraszamy kliknij przycisk Dalej.
  3. Na stronie Który to komputer? zaznacz opcję Nowy komputer.
  4. Jeśli pliki i ustawienia zostały umieszczone na dyskietce lub dysku CD, włóż go do komputera. Na stronie Gdzie są pliki i ustawienia? określ, gdzie kreator ma szukać plików i ustawień. Kreator przetransferuje pliki i ustawienia na nowy komputer.
  5. Na stronie Kończenie pracy Kreatora transferu plików i ustawień przeczytaj komunikaty dotyczące stanu transferu, a następnie kliknij przycisk Zakończ.
  6. Może zostać wyświetlony komunikat informujący, że należy się wylogować, zanim na nowym komputerze będą widoczne nowe ustawienia. Możesz wylogować się i od razu zalogować ponownie. Nie jest konieczne ponowne uruchomienie komputera.

To wszystko! Przetransferowane pliki i ustawienia będą znajdować się na nowym komputerze.

Dzielenie na partycje i formatowanie dysku twardego

Jeśli na dysku twardym nie ma partycji, należy utworzyć partycję i sformatować ją. Można również zmienić podział dysku twardego na partycje, gdy użytkownik chce scalić kilka mniejszych partycji w jedną dużą lub gdy chce utworzyć kilka mniejszych partycji, tak aby możliwe było utworzenie wielorakiej konfiguracji rozruchowej.

Jeśli użytkownik chce podzielić na partycje lub sformatować dysk twardy, zalecane jest użycie narzędzi do dzielenia dysków na partycje i formatowania ich, które są dostępne w Instalatorze systemu Windows XP. Te narzędzia umożliwiają usunięcie istniejących partycji oraz utworzenie jednej lub kilku nowych partycji.

WAŻNE: Jeśli poniższe kroki zostaną wykonane na dysku twardym, który nie jest pusty, wszystkie dane przechowywane na tym dysku twardym zostaną trwale usunięte.

Aby użyć narzędzi do dzielenia na partycje i formatowania dysków w Instalatorze systemu Windows XP:

  1. Włóż dysk CD z systemem Windows XP do stacji CD-ROM/DVD-ROM (lub włóż pierwszą dyskietkę rozruchową Instalatora systemu Windows XP do stacji dyskietek), a następnie uruchom ponownie komputer.
  2. Uwaga: Aby można było uruchomić komputer z dysku CD z systemem Windows XP (lub z dysku rozruchowego Instalatora), komputer musi być skonfigurowany do uruchamiania ze stacji CD-ROM/DVD-ROM (lub ze stacji dyskietek). W niektórych przypadkach w tym celu konieczne będzie zmodyfikowanie ustawień systemu BIOS komputera. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz "Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD.

  3. Jeśli uruchamiasz komputer z dysku CD z systemem Windows XP, po pojawieniu się odpowiedniego monitu naciśnij dowolny klawisz, aby dokonać rozruchu z dysku CD. Jeśli uruchamiasz komputer z dyskietek rozruchowych Instalatora systemu Windows XP, po wyświetleniu monitu wkładaj kolejne dyskietki, a po włożeniu każdej z nich naciskaj klawisz ENTER, aby kontynuować.
  4. Na stronie Zapraszamy do programu instalacyjnego naciśnij klawisz ENTER, aby kontynuować.
  5. Na stronie Umowa Licencyjna przeczytaj umowę i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zaakceptować lub odrzucić umowę.
  6. Jeśli zostanie wykryta istniejąca instalacja systemu Windows XP, zostanie wyświetlony monit o jej naprawienie. Naciśnij klawisz ESC (nie naprawiaj).
  7. Zostaną wyświetlone wszystkie partycje i obszary niepodzielone na partycje, które znajdują się na wszystkich dyskach twardych. Za pomocą klawiszy strzałek wybierz partycję lub obszar niepodzielony na partycje, na którym chcesz utworzyć nową partycję, i naciśnij klawisz D, aby usunąć istniejącą partycję lub naciśnij klawisz C, aby w obszarze niepodzielonym na partycje utworzyć nową partycję.

    Po naciśnięciu klawisza D w celu usunięcia istniejącej partycji należy nacisnąć klawisz L (lub nacisnąć klawisz ENTER, a następnie L, jeśli jest to partycja systemowa), aby potwierdzić zamiar usunięcia partycji. Ten proces należy powtórzyć dla każdej z istniejących partycji, z których ma powstać nowa partycja. Po usunięciu wszystkich partycji należy zaznaczyć wynikowy obszar niepodzielony na partycje i nacisnąć klawisz C, aby utworzyć nową partycję.

    Uwaga: Aby utworzyć partycję w miejscu, w którym istnieje już jedna lub kilka partycji, należy najpierw usunąć istniejącą partycję lub partycje, a następnie utworzyć nową partycję.

  8. Wpisz rozmiar (w megabajtach [MB]) nowej partycji, a następnie naciśnij klawisz ENTER lub od razu naciśnij klawisz ENTER, aby utworzyć partycję o maksymalnym rozmiarze.
  9. Jeśli chcesz utworzyć dodatkowe partycje, powtórz kroki 6 i 7.
  10. Jeśli chcesz zainstalować system Windows XP, użyj klawiszy strzałek, aby wybrać partycję, na której chcesz go zainstalować, a następnie naciśnij klawisz ENTER. Jeśli nie chcesz formatować partycji ani instalować systemu Windows XP, naciśnij klawisz F3 dwa razy, aby zamknąć Instalatora, i nie wykonuj następnych kroków. W takim przypadku partycję należy sformatować za pomocą innego programu.
  11. Wybierz opcję formatowania, której chcesz użyć dla tej partycji, a następnie naciśnij klawisz ENTER. Opcje są następujące:

    W przypadku większości konfiguracji system NTFS jest odpowiedni ze względu na zabezpieczenia i elastyczność. Jeśli jednak planowane jest zainstalowanie wielorakiej konfiguracji rozruchowej i uzyskiwanie dostępu do danych na dysku przy użyciu starszych systemów operacyjnych, takich jak Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition, należy wybrać system FAT.

    Podczas formatowania woluminu pliki są usuwane z woluminu, a dysk twardy jest skanowany w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Większość czasu wymaganego do sformatowania woluminu poświęcana jest na skanowanie dysku. Jeśli zostanie wybrana opcja szybkiego formatowania, pliki zostaną usunięte z partycji, ale dysk twardy nie będzie skanowany w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Tej opcji należy używać tylko wtedy, gdy dysk został wcześniej sformatowany i wiadomo na pewno, że nie jest on uszkodzony.

    Uwaga: Podczas instalacji systemu Windows XP opcja pozostawienia bieżącego systemu plików jest niedostępna, jeśli wybrana partycja jest nową partycją. W przypadku partycji o rozmiarze do 2 gigabajtów (GB) Instalator użyje systemu plików FAT (znanego również jako FAT16). W przypadku partycji większych niż 2 GB, ale mniejszych niż 32 GB, Instalator użyje systemu plików FAT32. W przypadku partycji większych niż 32 GB Instalator użyje systemu NTFS.

    Uwaga: Jeśli usuniesz i utworzysz nową partycję systemową, ale instalujesz system Windows XP na innej partycji, w tym momencie pojawi się monit o wybranie systemu plików zarówno dla partycji systemowej, jak i rozruchowej.

  12. Gdy Instalator sformatuje partycję, postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby kontynuować instalację. Po zakończeniu instalacji możesz użyć narzędzi do zarządzania dyskami w systemie Windows XP w celu utworzenia lub sformatowania dodatkowych partycji.

Wykonywanie innych zadań związanych z instalacją

W jaki sposób można zainstalować system Windows z wiersza polecenia?

Jeśli nie jest możliwy rozruch komputera z dysku CD, można użyć dyskietek rozruchowych Instalatora systemu Windows XP, aby uruchomić Instalatora. Podczas instalacji pojawi się monit o włożenie dysku CD z systemem Windows XP. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Tworzenie dysków rozruchowych.

W przeciwnym wypadku można użyć dysku startowego systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition w celu uruchomienia komputera, a następnie uruchomić plik Winnt.exe z folderu i386 na dysku CD z systemem Windows XP.

  1. Narzędzie Smartdrv.exe przyspieszy proces kopiowania plików z dysku CD na dysk twardy. Aby używać narzędzia Smartdrv.exe, upewnij się, że na dysku startowym znajduje się plik Smartdrv.exe.

    Jeśli na dysku nie będzie pliku Smartdrv.exe, kopiowanie plików potrwa znacznie dłużej, ale można będzie wykonać je pomyślnie. Sprawdź, czy poniższe wpisy znajdują się w następujących plikach na dysku startowym; jeśli te wpisy nie znajdują się w tych plikach, dodaj je:

    W pliku Autoexec.bat dodaj wiersz:

    smartdrv.exe

    W pliku Config.sys dodaj wiersz:

    device=himem.sys

    Uwaga: Aby uzyskać informacje dotyczące modyfikowania plików Config.sys i Autoexec.bat, zobacz artykuł 232558 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

  2. Włóż dyskietkę startową do stacji dyskietek komputera i uruchom ponownie komputer.
  3. Gdy zostanie wyświetlony wiersz polecenia systemu DOS (wyglądający jak:  C:>), wpisz poniższe wiersze, naciskając klawisz ENTER po wpisaniu każdego wiersza. Jeśli stacja dysków CD-ROM ma inną literę niż D, należy wstawić tę literę.

    D:

    cd \i386

    winnt

    Gdy rozpocznie się instalacja, postępuj zgodnie z monitami wyświetlanymi na ekranie.

W jaki sposób można ustawić domyślny system operacyjny (gdy zainstalowanych jest kilka systemów)?

Jeśli zainstalowano więcej niż jeden system operacyjny, można wybrać system operacyjny, który będzie używany jako domyślny.

  1. W systemie Windows XP kliknij prawym przyciskiem myszy polecenie Mój komputer, a następnie kliknij polecenie Właściwości.
  2. Na karcie Zaawansowane w obszarze Uruchamianie i odzyskiwanie kliknij przycisk Ustawienia.
  3. W obszarze Uruchamianie systemu na liście Domyślny system operacyjny kliknij system operacyjny, który ma być uruchamiany po włączeniu lub ponownym uruchomieniu komputera.
  4. Zaznacz pole wyboru Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych, a następnie wybierz liczbę sekund, przez którą będzie wyświetlana ta lista, zanim nie zostanie uruchomiony domyślny system operacyjny.

Ostrzeżenie: Plik opcji rozruchu (Boot.ini) steruje liczbą i kolejnością systemów operacyjnych na komputerze. Aby ręcznie edytować ten plik, kliknij przycisk Edytuj na karcie Uruchamianie i odzyskiwanie. Podczas modyfikowania pliku opcji rozruchu należy zachować ostrożność. Nieprawidłowe modyfikacje mogą spowodować, że nie będzie można używać komputera. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 289022 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Jak odinstalować system Windows XP?

W przypadku konieczności odinstalowania systemu Windows XP i przywrócenia systemu operacyjnego, z którego przeprowadzono uaktualnienie, należy wykonać następujące instrukcje.

Uwaga: Jeśli wykonano nową instalację, a nie uaktualnienie, nie można odinstalować systemu Windows XP. W takim przypadku należy przeprowadzić nową instalację poprzedniego systemu operacyjnego.

Ważne uwagi:

Aby odinstalować system Windows XP:

  1. Uruchom ponownie komputer w trybie awaryjnym. W tym celu uruchom ponownie komputer i podczas uruchamiania systemu Windows naciśnij klawisz F8.
  2. Zaloguj się, używając konta Administrator.
  3. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Panel sterowania, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę Dodaj lub usuń programy.
  4. Na liście zainstalowanych programów kliknij dwukrotnie pozycję Odinstaluj system Windows XP.

    Ważne: Jeśli na liście zainstalowanych programów nie ma pozycji Odinstaluj system Windows XP, należy ręcznie zainstalować ponownie oryginalny system operacyjny. W takim przypadku przed kontynuowaniem należy wykonać kopie zapasowe wszystkich ważnych danych.

    W przypadku, gdy uaktualnienie do systemu Windows XP wykonano z systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition, istnieje możliwość ręcznego odinstalowania systemu Windows XP, jeśli folder Undo jest nadal dostępny. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 312569 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

  5. Gdy zostanie wyświetlony komunikat "Czy na pewno chcesz odinstalować system Windows XP i przywrócić poprzedni system operacyjny?" kliknij przycisk Tak, aby uruchomić proces dezinstalacji systemu Windows XP.
  6. Po zakończeniu procesu dezinstalacji systemu Windows XP zostanie zamknięty system operacyjny komputera, a następnie komputer zostanie uruchomiony ponownie przy użyciu poprzednio zainstalowanego systemu operacyjnego.

Jak usunąć system Windows XP z jednego komputera i zainstalować go na innym?

Należy wykonać powyższe instrukcje w celu odinstalowania systemu Windows XP. Następnie należy użyć dysku CD z systemem Windows XP, aby zainstalować system Windows XP na nowym komputerze.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 303661 z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base i przeczytaj temat dotyczący błędów aktywacji w przypadku przenoszenia systemu Windows XP na inny komputer.

W jaki sposób mam postępować w przypadku problemów z aktywacją?

Jeśli zostanie wyświetlony monit o uaktywnienie instalacji systemu Windows XP, należy odłożyć aktywację do czasu ukończenia planowanych uaktualnień lub wprowadzenia zmian w ważnym sprzęcie komputera i odpowiednich sterownikach urządzeń. W przeciwnym przypadku po wprowadzeniu zmian może być konieczna ponowna aktywacja. Ważny sprzęt/sterowniki obejmują pierwsze wystąpienie urządzeń, takich jak karta wideo, karta sieciowa (nie modem), kontroler SCSI, dyski twarde, stacja CD-ROM/DVD i pamięć systemowa. Urządzenia USB i inne urządzenia wymienne (takie jak aparaty fotograficzne i drukarki) nie podlegają aktywacji.

Jeśli system Windows XP zostanie odinstalowany z jednego komputera (komputera A), a następnie jest instalowany na innym komputerze (komputerze B), może się zdarzyć, co następuje:

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących rozwiązywania problemów z aktywację, zobacz artykuły 293764, 293764, 312295, 314935 i 318702 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Rozwiązywanie problemów z instalacją

Czy wystąpiły problemy podczas instalacji? Niestety, tak się czasem zdarza. Niektóre problemy można rozwiązać, korzystając z informacji zamieszczonych w tej części.

Ważne: Jeśli na komputerze jest zainstalowane oprogramowanie do ochrony przed wirusami, należy je wyłączyć. Oprogramowanie do ochrony przed wirusami może powodować problemy podczas instalacji. Należy pamiętać o ponownym włączeniu oprogramowania do ochrony przed wirusami po zainstalowaniu systemu Windows XP.

W przypadku problemów występujących podczas uaktualniania do systemu Windows XP z systemu Windows 98, Windows 98 Wydanie drugie lub Windows Millennium Edition można wykonać następującą procedurę rozwiązywania problemów.

Rozwiązywanie problemów — ogólne

W przypadku wystąpienia problemów podczas pracy Instalatora należy zamknąć Instalatora i uruchomić Doradcę uaktualnienia z dysku CD z systemem Windows XP. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Włóż dysk CD z systemem Windows XP do stacji CD-ROM.
  2. Gdy zostanie wyświetlone menu Zapraszamy kliknij polecenie Sprawdź zgodność systemu.
  3. Następnie kliknij polecenie Sprawdź mój system automatycznie.

Doradca uaktualnienia wyszuka niezgodności sprzętu i oprogramowania. Są to częste przyczyny problemów z instalacją. Należy usunąć lub odinstalować niezgodny sprzęt lub oprogramowanie, a następnie uruchomić ponownie Instalatora.

Jeśli Doradca uaktualnienia nie znajdzie problemu, można również przeprowadzić czysty rozruch komputera i uruchomić ponownie Instalatora. Czysty rozruch jest prostą metodą usunięcia zmiennych, które mogą powodować problemy.

Aby rozwiązać problemy za pomocą czystego rozruchu w systemie Windows Millennium Edition:

  1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, w polu Otwórz wpisz polecenie msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.
  2. Na karcie Ogólne kliknij opcję Uruchomienie selektywne.
  3. Wyczyść wszystkie pola wyboru poniżej opcji Uruchomienie selektywne.
  4. Na karcie Uruchamianie zaznacz pole wyboru *StateMgr (tylko system Windows Millennium Edition), a następnie kliknij przycisk OK.
  5. Po wyświetleniu monitu o ponowne uruchomienie komputera, kliknij przycisk Tak.
  6. Po ponownym uruchomieniu komputera kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, w polu Otwórz wpisz polecenie msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.

    Ważne: Należy dokładnie przejrzeć kartę Ogólne, aby upewnić się, że wszystkie pola wyboru poniżej opcji Uruchamianie selektywne są wyczyszczone. Jeśli żadne z tych pól wyboru nie jest zaznaczone, należy przejść do następnego kroku. Jeśli będą widoczne wyłączone lub wyszarzone pola wyboru, będzie to oznaczać, że nie przeprowadzono w pełni czystego rozruchu i że może być konieczna pomoc od producenta programu, który ma wpływ na program Msconfig.

  7. Po potwierdzeniu, że przeprowadzono czysty rozruch komputera, spróbuj ponownie uruchomić Instalatora systemu Windows XP.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 267288 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Aby powrócić ze stanu czystego rozruchu

  1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Uruchom, w polu Otwórz wpisz polecenie msconfig, a następnie kliknij przycisk OK.
  2. Na karcie Ogólne kliknij opcję Uruchomienie normalne, a następnie kliknij przycisk OK.
  3. Po wyświetleniu monitu o ponowne uruchomienie komputera, kliknij przycisk Tak.

Aby rozwiązać problemy za pomocą czystego rozruchu w systemie Windows 98:

Aby uzyskać informacje dotyczące przeprowadzania czystego rozruchu w celu rozwiązywania problemów w systemie Windows 98, zobacz artykuł 192926 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Błąd kopiowania plików podczas instalacji

Instalator zatrzymuje pracę podczas kopiowania plików i wyświetlany jest komunikat typu:

Instalator nie może skopiować pliku <nazwa_pliku>. Naciśnij przycisk X, aby ponowić próbę, lub Anuluj, aby przerwać.

Poniżej przedstawiono kilka możliwych przyczyn i rozwiązań tego problemu:

Uwaga: Jeśli podczas instalacji występują problemy, można użyć narzędzia Windows Memory Diagnostic, aby przetestować pamięć o dostępie swobodnym (RAM) komputera. To narzędzie pomoże określić, czy przyczyną problemów podczas instalacji jest uszkodzony sprzęt, taki jak pamięć RAM lub system pamięci płyty głównej. Aby używać tego narzędzia, należy postępować zgodnie z instrukcjami w witrynie sieci Web Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp).

Aby uzyskać informacje dotyczące kilku kolejnych zagadnień technicznych mogących powodować problemy, zobacz artykuł 310064 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base: How to Troubleshoot Windows XP Problems During Installation.

Jeśli można wykluczyć wszystkie wymienione powyżej przyczyny, a komunikat o błędzie nadal jest wyświetlany, należy skopiować folder i386 z dysku CD na lokalny dysk twardy, a następnie podjąć próbę uruchomienia Instalatora z dysku twardego. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Narzędzie Smartdrv.exe przyspieszy proces kopiowania plików z dysku CD na dysk twardy. Aby używać narzędzia Smartdrv.exe, upewnij się, że na dysku startowym znajduje się plik Smartdrv.exe.

    Jeśli na dysku nie będzie pliku Smartdrv.exe, kopiowanie plików potrwa znacznie dłużej, ale można będzie wykonać je pomyślnie. Sprawdź, czy poniższe wpisy znajdują się w następujących plikach na dysku startowym; jeśli te wpisy nie znajdują się w plikach, dodaj je:

    W pliku Autoexec.bat dodaj wiersz:

    smartdrv.exe

    W pliku Config.sys dodaj wiersz:

    device=himem.sys

    Uwaga: Aby uzyskać informacje dotyczące modyfikowania plików Config.sys i Autoexec.bat, zobacz artykuł 232558 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

  2. Włóż dyskietkę startową do stacji dyskietek komputera i uruchom ponownie komputer.
  3. Gdy zostanie wyświetlony wiersz polecenia systemu DOS (wyglądający jak:  C:>), wpisz poniższe wiersze, naciskając klawisz ENTER po wpisaniu każdego wiersza. Jeśli stacja dysków CD-ROM ma inną literę niż D, należy wstawić tę literę.
  4. D:

    cd \i386

    winnt

    Gdy rozpocznie się instalacja, postępuj zgodnie z monitami wyświetlanymi na ekranie.

Uwaga: We wstępnym menu startowym systemu Windows Millennium Edition nie ma opcji rozruchu do wiersza polecenia. Jednak można przeprowadzić rozruch przy użyciu dyskietki startowej, a następnie wpisać ciąg „C:” i nacisnąć klawisz ENTER, aby uzyskać dostęp do dysku twardego, jeśli na dyskietce startowej będzie używany taki sam system plików jak na dysku twardym.

Komputer zawiesza się lub przestaje odpowiadać i wyświetla czarny ekran

Przy próbie wykonania uaktualnienia do systemu Windows XP komputer może przestać odpowiadać (zawiesić się) i może zostać wyświetlony czarny ekran. Przyczyną tego zachowania zazwyczaj jest niezgodność sprzętu lub oprogramowania z systemem Windows XP.

Uwaga: Przed uruchomieniem Instalatora należy porównać posiadany sprzęt z Listą zgodności sprzętu (HCL). Informacje o urządzeniach komputera (takich jak drukarki, skanery, itp.) można również znaleźć w witrynie sieci Web producenta urządzenia i w witrynie sieci Web Windows Catalog:

Wersja tekstowa listy HCL (dla wszystkich systemów operacyjnych)
(https://winqual.microsoft.com/download/default.asp)

Wersja tekstowa listy HCL (tylko dla systemu Windows XP)
(https://winqual.microsoft.com/download/display.asp?FileName=hcl/WinXPHCLx86.txt)

Witryna sieci Web Windows Catalog
(http://www.microsoft.com/windows/catalog/)

Do każdej z powyższych lokalizacji można przejść z witryny Windows Hardware and Driver Central (http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx)

Jeśli podczas instalacji komputer przestanie odpowiadać i wyświetli czarny ekran, należy wykonać poniższe kroki:

  1. Przy wyświetlonym czarnym ekranie odczekaj 10 minut, aby upewnić się, że komputer nie kontynuuje procedury instalacji. Spójrz na wskaźnik dysku twardego, aby sprawdzić, czy jest aktywny. Możliwe jest, że Instalator samodzielnie rozwiąże problem.
  2. Uruchom komputer ponownie, aby zobaczyć, czy ponownie zatrzyma się w tym samym punkcie instalacji. Czasami Instalator może wykonać więcej zadań niż wtedy, gdy poprzednio przestał odpowiadać. W takim przypadku kilka razy uruchom ponownie komputer, dzięki czemu Instalator ukończy pracę.
  3. Jeśli kroki 1 i 2 nie pomogą, aby powrócić do systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition, uruchom ponownie komputer i wybierz opcję Anuluj instalację systemu Windows XP. Jeśli po ponownym uruchomieniu komputera nie jest dostępna opcja anulowania instalacji systemu Windows XP, zobacz krok 5.
  4. Po przywróceniu systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition odinstaluj wszystkie programy do ochrony przed wirusami, odinstaluj wszystkie programy będące menedżerami rozruchu (takie jak GoBack), a następnie przeprowadź czysty rozruch komputera.
  5. Jeśli uaktualnienie ponownie nie powiedzie się, może to oznaczać, że występuje problem ze zgodnością sprzętu. Można spróbować wyłączyć funkcję ACPI. W tym celu po ponownym uruchomieniu komputera poczekaj na wyświetlenie opcji naciśnięcia klawisza F6 w celu zainstalowania sterowników SCSI. Na tym ekranie naciśnij klawisz F7 (nie F6).
  6. Jeśli instalator nadal przestaje odpowiadać, wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia. Usuń wszystkie urządzenia USB, wyjmij lub wyłącz karty sieciowe, karty dźwiękowe i karty szeregowe, a następnie ponownie uruchom Instalatora.
  7. Jeśli nadal wyświetlany jest ten komunikat o błędzie, może być konieczne zaktualizowanie systemu BIOS na płycie głównej. Informacje dotyczące sposobu aktualizowania systemu BIOS można znaleźć w witrynie sieci Web producenta komputera lub płyty głównej.

    Ostrzeżenie: Aktualizacji systemu BIOS mogą podejmować się tylko zaawansowani użytkownicy. Nieprawidłowe wykonanie tej czynności może spowodować, że nie będzie można używać komputera.

  8. Jeśli aktualizacja systemu BIOS nie rozwiąże problemu lub jeśli nie można uzyskać zaktualizowanej wersji systemu BIOS dla komputera, celowe może być zainstalowanie systemu Windows XP przy użyciu warstwy HAL Standardowy komputer PC. W tym celu należy nacisnąć klawisz F7 (nie F6), gdy po pierwszym ponownym uruchomieniu komputera Instalator wyświetli monit o naciśnięcie klawisza F6. Aby uzyskać informacje dotyczące sposobu wymuszania użycia warstwy HAL Standardowy komputer PC, zobacz artykuł 299340 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base: How to Force a HAL During Windows XP Setup.

Podczas instalacji wyświetlany jest komunikat o błędzie lub komunikat Stop

Jeśli podczas instalacji wyświetlany jest jeden z następujących komunikatów o błędach, należy skorzystać z odpowiedniego artykułu z bazy wiedzy Microsoft Knowledge Base:

311562: 'An Unexpected Error (768) Occurred at Line 5118@ind:Xp\Client\Boot\Setup\Setup.c' Error Message During Windows XP Setup

311564: 'Stop 0x0000000A Irql_Not_Less_or_Equal' Error Message During Windows XP Upgrade

311442: Error Message: Setup Cannot Continue. Please Contact Microsoft Technical Support. (Error: 3E6h)

Rozwiązywanie problemów z innymi błędami:

Uwaga: Jeśli podczas instalacji występują problemy, można użyć narzędzia Windows Memory Diagnostic, aby przetestować pamięć o dostępie swobodnym (RAM) komputera. To narzędzie pomoże określić, czy przyczyną problemów podczas instalacji jest uszkodzony sprzęt, taki jak pamięć RAM lub system pamięci płyty głównej. Aby używać tego narzędzia, należy postępować zgodnie z instrukcjami w witrynie sieci Web Windows Memory Diagnostic (http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp).

Problem Rozwiązanie
Program lub urządzenie nie działa po uaktualnieniu do systemu Windows XP. Najpierw zainstaluj ponownie program lub urządzenie. Jeśli to nie rozwiąże problemu, zapytaj producenta, czy jest dostępna nowsza wersja oprogramowania lub sprzętu, przeznaczona do pracy z systemem Windows XP. Jeśli jest to starszy program, przeszukaj Pomoc i obsługę techniczną systemu Windows, używając słowa „zgodność”, aby uzyskać instrukcje dotyczące uruchamiania Kreatora zgodności programów.
Komunikat: Niekompletna kopia pliku Zapoznaj się z częścią artykułu 310064 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base poświęconą rozwiązywaniu problemów z kopiowaniem plików.
Komunikat: Brak pliku NTLDR Jeśli na początku instalacji wybrano opcję aktualizacji plików, ten problem zostanie rozwiązany automatycznie. Zobacz artykuł 322069 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base. Aby zapoznać się ze sposobami rozwiązywania tego problemu, zobacz artykuł 314057 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.
Komunikat: Błąd 127 lub kod błędu fffffdf0 w folderze catroot2 Zmień nazwę folderu Windows\System\Catroot2 i uruchom ponownie Instalatora. Zobacz artykuł 307153 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base. Ten problem usunięto w programie Aktualizacja dynamiczna 1.3. Uruchom ponownie Instalatora i gdy zostanie wyświetlony monit, pobierz zaktualizowane pliki Instalatora.
Komunikat: „Nie odnaleziono pliku: ASMS” Aby uzyskać porady dotyczące rozwiązywania problemów, zobacz artykuł 311755 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.
Instalator zawiesza się podczas fazy „kończenie określania ustawień”. Ten błąd jest zazwyczaj powodowany przez oprogramowanie do ochrony przed wirusami. Anuluj instalację, wyłącz oprogramowanie do ochrony przed wirusami, a następnie uruchom ponownie Instalatora. (Lub jeśli na początku instalacji wybrano opcję aktualizacji plików, ten problem zostanie rozwiązany automatycznie.)

Tworzenie dysków rozruchowych

Dysk rozruchowy jest to dyskietka lub zestaw dyskietek, który umożliwia uruchomienie komputera bez użycia systemu Windows. Posiadanie tych dysków może być pomocne podczas rozwiązywania pewnego typu problemów i wykonywania nowej instalacji systemu Windows.  

Można pobrać program umożliwiający utworzenie sześciu dyskietek rozruchowych systemu Windows XP, które będą zawierać pliki i sterowniki wymagane do uzyskania dostępu do stacji CD-ROM i rozpoczęcia procesu instalacji. W tym celu należy przejść do artykułu Obtaining Windows XP Setup Boot Disks (http://support.microsoft.com:80/support/kb/articles/q310/9/94.asp).

Jednak zamiast tworzenia dysków rozruchowych zaleca się dokonanie rozruchu komputera z dysku CD z systemem Windows XP w celu uruchomienia Instalatora. Jeśli komputer nie może jeszcze wykonać tej czynności (większość nowszych komputerów może), należy skorzystać z części zatytułowanej „Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD”, aby uzyskać więcej informacji. Jeśli komputer nie obsługuje rozruchu z dysku CD, można pobrać plik, który pomoże utworzyć dyski rozruchowe. Na końcu tej części znajduje się lista lokalizacji pobierania.

Tworzenie dysków rozruchowych Instalatora

  1. Podczas pobierania dysków Instalatora, pobierany jest tylko jeden duży plik programu. Po uruchomieniu tego pliku wyodrębniane są z niego pliki na poszczególne dyskietki. Zostanie wyświetlony następujący monit:

    Ten program tworzy dyski rozruchowe Instalatora dla Microsoft Windows XP.

    Aby utworzyć te dyski, należy przygotować 6 pustych sformatowanych dyskietek dużej gęstości.

    Określ stację dyskietek, na którą chcesz skopiować obrazy.

  2. Wpisz literę stacji dyskietek (zazwyczaj jest to stacja A). Po wpisaniu litery stacji dyskietek zostanie wyświetlony następujący monit:

    Włóż jeden z tych dysków do stacji <litera stacji>:. Ta dyskietka stanie się dyskiem rozruchowym systemu Windows XP.

    Następnie naciśnij dowolny klawisz.

  3. Po naciśnięciu klawisza pobrany plik rozpocznie wyodrębnianie i kopiowanie plików. Po wyświetleniu kolejnych monitów wkładaj puste dyskietki, aż zostanie utworzonych sześć dysków. Jeśli ten proces zostanie przerwany, należy ponownie uruchomić pobrany plik programu, aby utworzyć wszystkie sześć dysków.
  4. Nadaj każdemu dyskowi etykietę z liczbą określoną przez program. Podczas procesu instalacji należy używać tych dysków w prawidłowej kolejności.
  5. Po utworzeniu wszystkich sześciu dysków, włóż pierwszy dysk do stacji dyskietek, a następnie uruchom ponownie komputer. Należy zauważyć, że komputer musi być skonfigurowany do rozruchu ze stacji dyskietek. Większość komputerów jest tak skonfigurowana, ale w niektórych przypadkach w tym celu konieczne jest zmodyfikowanie ustawień systemu BIOS komputera. Aby uzyskać informacje dotyczące modyfikowania ustawień systemu BIOS komputera, zobacz część zatytułowaną „Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD”.
  6. Po ponownym uruchomieniu komputera rozpocznie się proces instalacji. Włóż każdą dyskietkę po wyświetleniu monitu o wykonanie tej czynności. Następnie pojawi się monit o włożenie dysku CD z systemem Windows XP w celu ukończenia instalacji.

Konfigurowanie komputera do rozruchu z dysku CD

Niektóre komputery mogą automatycznie oferować opcję rozruchu z dysku CD, jeśli w stacji CD-ROM wykryją rozruchowy dysk CD. W przypadku uruchomienia takiego komputera z rozruchowym dyskiem CD w stacji CD-ROM, zostanie wyświetlony komunikat „Press any key to boot from CD” (Naciśnij dowolny klawisz, aby przeprowadzić rozruch z dysku CD). Jeśli dany komputer nie oferuje takiej opcji, można go skonfigurować do rozruchu z dysku CD, używając programu konfiguracji systemu BIOS (podstawowy system wejścia/wyjścia). Należy wykonać następujące czynności:

Niektóre nowsze komputery przenośne mają oparte na systemie Windows programy narzędziowe do konfigurowania systemu BIOS. Jeśli komputer nie umożliwia rozruchu z dysku CD, należy zapoznać się z częścią „Inne zadania związane z instalacją”, aby uzyskać informacje dotyczące uruchamiania Instalatora z wiersza polecenia.

Konfigurowanie systemu wielorakiej konfiguracji rozruchowej

Na komputerze można zainstalować więcej niż jeden system operacyjny i wybierać przy każdym uruchomieniu komputera, który z nich ma być używany. Taka konfiguracja nosi nazwę konfiguracji podwójnego rozruchu lub wielorakiej konfiguracji rozruchowej. W tej części wyjaśniono, w jaki sposób skonfigurować system Windows XP, jako system wielorakiej konfiguracji rozruchowej z następującymi systemami operacyjnymi:

Środki ostrożności

Przed utworzeniem wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemem Windows XP i innym systemem operacyjnym należy przedsięwziąć następujące środki ostrożności:

Dzielenie dysku na partycje i wybieranie systemu plików

Partycja jest logiczną sekcją dysku twardego. Każda partycja normalnie ma swój własny system plików. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących partycji, zobacz artykuł 313348 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Konieczność ponownego formatowania i zmiany podziału dysku twardego na partycje może zaistnieć, jeśli:

  1. Na dysku znajduje się tylko jeden wolumin, a użytkownik chce utworzyć wieloraką konfigurację rozruchową. Każdy system operacyjny należy zainstalować na odrębnym woluminie, dzięki czemu każda instalacja będzie mogła zachować własne pliki i informacje o konfiguracji.
  2. Wolumin rozruchowy nie jest sformatowany za pomocą prawidłowego systemu plików:
    1. Jeśli użytkownik chce utworzyć system wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemem Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition i systemem Microsoft Windows XP, należy sformatować wolumin rozruchowy, używając systemu FAT, ponieważ systemy Windows 95, Windows 98 i Windows Millennium Edition nie obsługują systemu plików NTFS.
    2. Jeśli użytkownik chce zainstalować system Windows 95 (wersja handlowa 4.00.950), wolumin rozruchowy musi być sformatowany za pomocą systemu plików FAT. System Windows 95 (OSR2.1 i nowsze) może mieć wolumin rozruchowy z systemem plików FAT32 i może występować obok systemów Windows 2000 i Windows XP. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 258662 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.
    3. Jeśli użytkownik chce utworzyć system wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemem Windows 95 OSR2, Windows 98 lub Windows Millennium Edition i systemem Windows 2000 lub Windows XP, wolumin rozruchowy można sformatować za pomocą systemu FAT32.

Uwaga: W przypadku sformatowania woluminu systemu Windows NT 4.0, Windows 2000 lub Windows XP za pomocą systemu plików innego niż NTFS, wszystkie funkcje specyficzne dla systemu NTFS zostaną utracone. Obejmuje to funkcje systemu Windows XP, takie jak zabezpieczenie systemu plików, ustawienia szyfrowania systemu plików (EFS), przydziały dysku i magazyn zdalny. Ponadto systemy Windows 95, Windows 98 i Windows Millennium Edition nie mogą rozpoznawać partycji NTFS i będą je identyfikować jako nieznane. Dlatego jeśli partycja systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition jest formatowana jako FAT, a partycja systemu Windows XP jako NTFS, żadne pliki na partycji NTFS nie będą dostępne ani widoczne przy próbie dostępu do nich z systemu Windows 98 lub Windows Millennium Edition.

Obsługiwane systemy plików

W poniższej tabeli przedstawiono systemy plików obsługiwane przez systemu operacyjne firmy Microsoft:

System operacyjny Obsługiwane systemy plików
MS-DOS FAT
Windows 3.1 FAT
Windows NT FAT, NTFS
Windows 95 FAT
Windows 95 OSR2 FAT, FAT32
Windows 98 FAT, FAT32
Windows Millennium Edition FAT, FAT32
Windows 2000 FAT, FAT32, NTFS
Windows XP (Professional i Home Edition) FAT, FAT32, NTFS

Aby utworzyć wieloraką konfigurację rozruchową z systemem Windows XP i systemem MS-DOS, Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition

Nie można zainstalować dwóch lub więcej z poniższych systemów operacyjnych w celu utworzenia wielorakiej konfiguracji rozruchowej: Windows 95, Windows 98 i Windows Millennium Edition.

Możliwe jest działanie następujących konfiguracji:

Nie jest możliwe działanie następujących konfiguracji:

System Windows XP należy zainstalować po zainstalowaniu systemu MS-DOS, Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition. Dzięki temu te systemy operacyjne nie będą mogły nadpisać sektora rozruchowego systemu Windows XP i plików startowych systemu Windows XP.

Uwaga:  Jeśli systemy operacyjne zostaną zainstalowane w nieprawidłowej kolejności, konieczne będzie użycie Konsoli odzyskiwania lub ponowne uruchomienie Instalatora systemu Windows XP w celu przywrócenia systemu Windows XP. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 307654 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Aby utworzyć wieloraką konfigurację rozruchową z systemem Windows XP i systemem MS-DOS, Windows 95, Windows 98 lub Windows Millennium Edition:

  1. Upewnij się, że masz osobne partycje lub dyski twarde dla każdego systemu operacyjnego, który chcesz zainstalować, i że każda partycja lub dysk twardy jest sformatowany za pomocą odpowiedniego systemu plików.
  2. Wykonaj jedną z następujących czynności:
  3. Zainstaluj każdy system operacyjny zgodnie ze standardową procedurą instalacji.

Aby utworzyć wieloraką konfigurację rozruchową z systemami Windows NT 4.0 i Windows XP

Używanie wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemami Windows NT 4.0 i Windows XP nie jest zalecane jako rozwiązanie długoterminowe. Aktualizacja systemu plików NTFS w dodatku Service Pack 5 (SP5) dla systemu Windows NT 4.0 zapewnia jedynie pomoc w ocenie i uaktualnieniu do systemu Windows XP.

Aby utworzyć wieloraką konfigurację rozruchową z systemami Windows NT 4.0 i Windows XP:

  1. Upewnij się, że dysk twardy jest sformatowany za pomocą prawidłowego systemu plików: FAT32 lub NTFS.
  2. Zainstaluj system Windows NT 4.0, pobierz dodatek Service Pack 5 do systemu Windows NT i zainstaluj dodatek Service Pack. Następnie zainstaluj system Windows XP na osobnym woluminie.
  3. Zainstaluj każdy system operacyjny zgodnie ze standardową procedurą instalacji.

Uwaga: Jeśli planowane jest zainstalowanie systemu Windows NT 4.0 w wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemem Windows 2000 lub Windows XP, trzeba zainstalować dodatek Service Pack 5 lub nowszy dla systemu Windows NT 4.0. Najnowszą wersję dodatku Service Pack dla systemu Windows NT 4.0 można pobrać z witryny: Dodatek Service Pack 6a dla systemu Windows NT 4.0 (http://www.microsoft.com/ntserver/nts/downloads/recommended/SP6/allSP6.asp).

System Windows XP automatycznie uaktualnia znalezione w systemie partycje NTFS do wersji systemu plików NTFS, która jest używana w systemach Windows 2000 i Windows XP. Jednak w przypadku systemu Windows NT 4.0 do odczytywania i zapisywania plików sformatowanych przy użyciu wersji systemu NTFS używanej w systemach Windows 2000 i Windows XP wymagany jest dodatek Service Pack 5.

Instalowanie programów w kilku systemach operacyjnych

Jeśli na komputerze znajduje się kilka systemów operacyjnych i użytkownik chce, aby pewne programy lub sterowniki działały we wszystkich systemach, należy je zainstalować osobno w każdym systemie. Jeśli na przykład użytkownik chce używać programu Microsoft Word na komputerze z zainstalowanymi systemami Windows 98 i Windows XP, musi zainstalować program Microsoft Word dwukrotnie (raz w systemie Windows 98 i raz w systemie Windows XP).

Program można zainstalować w takiej samej ścieżce dla różnych systemów operacyjnych, o ile w lokalizacji docelowej używany jest system plików, który mogą odczytywać oba systemy operacyjne.

Uwaga: System Windows 95 lub Windows 98 może przy pierwszym użyciu ponownie skonfigurować ustawienia sprzętu, co może spowodować problemy z konfiguracją po uruchomieniu systemu Windows XP.

Określanie systemu operacyjnego, który będzie uruchamiany domyślnie

Jeśli na komputerze jest więcej niż jeden system operacyjny, jeden z nich można ustawić jako domyślny system operacyjny, w którym uruchamiany będzie komputer.

  1. Kliknij przycisk Start, kliknij polecenie Panel sterowania, a następnie kliknij dwukrotnie ikonę System.
  2. Na karcie Zaawansowane w obszarze Uruchamianie i odzyskiwanie kliknij przycisk Ustawienia.
  3. W obszarze Uruchamianie systemu na liście Domyślny system operacyjny kliknij system operacyjny, który ma być uruchamiany po włączeniu komputera.
  4. Zaznacz pole wyboru Wyświetlaj listę systemów operacyjnych przez, a następnie wpisz liczbę sekund, przez którą będzie wyświetlana ta lista, zanim nie zostanie uruchomiony domyślny system operacyjny.

Ostrzeżenie: Plik opcji rozruchu (Boot.ini) steruje liczbą i kolejnością systemów operacyjnych na komputerze. Aby ręcznie edytować ten plik, kliknij przycisk Edytuj na karcie Uruchamianie i odzyskiwanie. Podczas modyfikowania pliku opcji rozruchu należy zachować ostrożność. Nieprawidłowe modyfikacje mogą spowodować, że nie będzie można używać komputera. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz artykuł 289022 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Rozwiązywanie problemów z systemami wielorakiej konfiguracji rozruchowej

Te dodatkowe pomysły dotyczące rozwiązywania problemów mogą pomóc w usunięciu występujących problemów bez konieczności kontaktowania się z działem pomocy technicznej:

Błędy programu Internet Explorer:

Nie można skonfigurować komputera, tak aby było możliwe uruchamianie systemu Windows 95 i Windows 98 (lub systemu Windows Millennium Edition)

Menu rozruchowe nie jest wyświetlane po uruchomieniu komputera

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących wielorakiej konfiguracji rozruchowej z systemami Windows 2000 i Windows XP, zobacz Multibooting with Windows 2000 and Windows XP (http://www.microsoft.com/windows2000/techinfo/administration/management/mltiboot.asp).

Ponadto zobacz artykuł 205287 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base.

Naprawianie lub odzyskiwanie systemu

System można naprawić lub odzyskać na kilka sposobów. Poniżej przedstawiono instrukcje dla każdej metody. Z tych metod należy korzystać w następującej kolejności:

  1. Przywrócenie do „Ostatniej znanej dobrej” konfiguracji.
  2. Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym i próba usunięcia problemu.
  3. Użycie Konsoli odzyskiwania systemu Windows XP.
  4. Użycie programu Przywracanie systemu.
  5. Użycie programu Automatyczne odzyskiwanie systemu (działa tylko w systemie Windows XP Professional; nie działa w systemie Windows XP Home Edition).

Aby użyć ostatniej znanej dobrej konfiguracji:

Jeśli system Windows XP się nie uruchamia, można przywrócić ostatnią znaną dobrą konfigurację, innymi słowy — ostatnie ustawienia, które działały. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Uruchom komputer i gdy zacznie się uruchamiać system Windows, naciśnij klawisz F8. Zostanie wyświetlone Menu opcji zaawansowanych systemu Windows.
  2. Za pomocą klawiszy strzałek wybierz polecenie Ostatnia znana dobra konfiguracja (ostatnie działające ustawienia), a następnie naciśnij klawisz ENTER.
  3. Jeśli zostanie wyświetlone menu rozruchowe, za pomocą klawiszy strzałek wybierz polecenie Microsoft Windows XP, a następnie naciśnij klawisz ENTER. System Windows XP przywraca stan komputera z ostatniego punktu przywracania.

Aby używać Konsoli odzyskiwania systemu Windows XP:

Konsola odzyskiwania systemu Windows XP umożliwia:

Poniżej przedstawiono sposób używania Konsoli odzyskiwania:

Gdy użytkownik będzie chciał użyć Konsoli odzyskiwania, zostanie wyświetlony monit o wprowadzenie hasła konta Administrator. Jeśli trzy razy zostanie wprowadzone nieprawidłowe hasło, Konsola odzyskiwania zostanie zamknięta. Jeśli baza danych, w której znajdują się informacje o kontach użytkowników danego komputera, zostanie uszkodzona lub usunięta, nie będzie możliwe używanie Konsoli odzyskiwania.

Po wprowadzeniu hasła i uruchomieniu Konsoli odzyskiwania, należy wpisać polecenie exit, aby uruchomić ponownie komputer. Konsola odzyskiwania ma kilka innych ograniczeń. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz artykuł 314058 w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base: Description of the Windows XP Recovery Console.

Aby użyć programu Przywracanie systemu

W poniższej części opisano sposób używania narzędzia Przywracanie systemu w celu przywrócenia systemu do poprzedniego działającego stanu. Program Przywracanie systemu wykonuje „migawkę” najważniejszych plików systemowych i niektórych plików programów i przechowuje te informacje jako punkty przywracania. Tych punktów przywracania można użyć, aby przywrócić system Windows XP do poprzedniego stanu.

Aby utworzyć punkt przywracania

Utworzenie punktu przywracania jest użyteczne, jeśli planuje się wprowadzenie na komputerze zmian, które są ryzykowne lub mogą zdestabilizować komputer.

  1. Aby uzyskać dostęp do Kreatora przywracania systemu, kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Pomoc i obsługa techniczna. Kliknij węzeł Wydajność i konserwacja, kliknij węzeł Używanie Przywracania systemu do cofania zmian, a następnie kliknij temat Uruchamianie Kreatora przywracania systemu.
  2. Kliknij opcję Utwórz punkt przywracania, a następnie kliknij przycisk Dalej.
  3. W polu Punkt przywracania wpisz nazwę identyfikującą ten punkt. Program Przywracanie systemu automatycznie doda do tej nazwy datę i godzinę utworzenia punktu przywracania.
  4. Aby zakończyć tworzenie punktu przywracania, kliknij przycisk Utwórz.

Używanie programu Przywracanie systemu w celu przywrócenia systemu Windows XP

Jeśli system Windows XP zostanie uruchomiony, można użyć programu Przywracanie systemu w celu przywrócenia systemu do wcześniejszego, działającego stanu. Należy wykonać następujące czynności:

  1. Zaloguj się do systemu Windows jako Administrator.
  2. Kliknij przycisk Start, wskaż polecenie Wszystkie programy, wskaż polecenie Akcesoria, wskaż polecenie Narzędzia systemowe, a następnie kliknij polecenie Przywracanie systemu. Zostanie uruchomiony program Przywracanie systemu.
  3. Na stronie Przywracanie systemu — Zapraszamy! kliknij opcję Przywróć komputer do wcześniejszego stanu (jeśli nie została jeszcze zaznaczona), a następnie kliknij przycisk Dalej.
  4. Na stronie Wybieranie punktu przywracania kliknij najnowszy punkt kontrolny systemu na liście Na tej liście kliknij punkt przywracania, a następnie kliknij przycisk Dalej. Może zostać wyświetlony komunikat programu Przywracanie systemu zawierający listę zmian konfiguracji, które wprowadzi program Przywracanie systemu. Kliknij przycisk OK.
  5. Na stronie Potwierdzanie wyboru punktu przywracania kliknij przycisk Dalej. Program Przywracanie systemu przywróci poprzednią konfigurację systemu Windows XP, a następnie uruchomi ponownie komputer.
  6. Zaloguj się na komputerze jako Administrator. Zostanie wyświetlona strona Przywracanie systemu — Przywracanie ukończone. Kliknij przycisk OK.

Aby użyć programu Automatyczne odzyskiwanie systemu:

Zaleca się, aby jako część ogólnego planu odzyskiwania systemu regularnie tworzyć kopie zapasowe.

Uwaga:  Przywracanie z kopii zapasowej powinno być ostatecznym etapem odzyskiwania systemu. Tej metody należy używać tylko wtedy, gdy inne opcje zawiodą. Na przykład najpierw należy spróbować uruchomić komputer w trybie awaryjnym i przywrócić go do ostatniej znanej dobrej konfiguracji. Te kroki opisano wcześniej w tej części.

Program Automatyczne odzyskiwanie systemu (ASR) składa się z dwóch części; z programu Kopia zapasowa ASR i programu Przywracanie ASR. Kreator automatycznego odzyskiwania systemu, który znajduje się w menu Start w grupie Akcesoria\Narzędzia systemowe\Kopia zapasowa, zawiera program do wykonywania kopii zapasowych. Kreator tworzy kopię zapasową stanu systemu, usług systemowych oraz wszystkich dysków skojarzonych ze składnikami systemu operacyjnego. Kreator ASR tworzy także plik, w którym znajdują się informacje o kopii zapasowej, konfiguracjach dysków (w tym woluminy podstawowe i dynamiczne) oraz w jaki sposób ma być wykonane przywracanie.

Dostęp do programu do przywracania można uzyskać, naciskając klawisz F2 po wyświetleniu monitu w tekstowej części Instalatora. Program ASR odczytuje konfiguracje dysków z utworzonego przez siebie pliku. Program przywraca wszystkie podpisy dysków, woluminy i partycje na dyskach, które są potrzebne do uruchomienia komputera. Program ASR podejmuje próbę przywrócenia wszystkich konfiguracji dysków, ale w niektórych warunkach może nie być to możliwe. Następnie program ASR instaluje prostą instalację systemu Windows i automatycznie rozpocznie przywracanie przy użyciu kopii zapasowej utworzonej przez Kreatora automatycznego odzyskiwania systemu.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących naprawiania i odzyskiwania systemu, zobacz następujące artykuły w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base:

  1. 818903: Automated System Recovery Overview in Windows XP
  2. 322756: How to Back Up, Edit, and Restore the Registry in Windows XP
  3. 306084: How to Restore the Operating System to a Previous State in Windows XP
  4. 304449: How to Start the System Restore Tool from a Command Prompt in Windows XP
  5. 302700: An Error Message Is Displayed When You Attempt to Use the Automated System Recovery Wizard in Windows XP Home Edition

Znajdowanie artykułu w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base

Aby znaleźć artykuł w bazie wiedzy Microsoft Knowledge Base, należy przejść do witryny Pomocy i obsługi technicznej firmy Microsoft (http://support.microsoft.com), wpisać numer artykułu w polu Wyszukaj w bazie Knowledge Base i nacisnąć klawisz ENTER.

Zasoby dodatkowe

Aby uzyskać aktualizacje lub najnowsze informacje dotyczące systemu Windows XP, odwiedź następujące witryny sieci Web.

Informacje podane w tym dokumencie, w tym adresy URL i inne odwołania do internetowych witryn sieci Web, mogą zostać zmienione bez powiadomienia. Wszystkie firmy, organizacje, produkty, nazwy domen, adresy e-mail, logo, osoby, miejsca i zdarzenia używane w przykładach są fikcyjne i nie mają żadnego związku z jakimikolwiek rzeczywistymi firmami, organizacjami, produktami, nazwami domen, adresami e-mail, logo, osobami, miejscami lub zdarzeniami, o ile nie zaznaczono, że jest inaczej. Obowiązek przestrzegania wszystkich stosownych praw autorskich spoczywa na użytkowniku. Bez ograniczania praw objętych prawem autorskim niniejszego dokumentu lub jego części nie wolno w żadnej formie powielać, przechowywać ani wprowadzać do żadnego systemu umożliwiającego odtworzenie ani przekazywać za pomocą jakichkolwiek nośników (elektronicznych, mechanicznych, fotokopii, nagrania itp.) z wyjątkiem przypadków, w których uzyskano na to pisemną zgodę firmy Microsoft Corporation.

Firma Microsoft może być właścicielem patentów, zgłoszeń patentowych, znaków towarowych, praw autorskich lub innych praw własności intelektualnej dotyczących przedmiotu tego dokumentu. Otrzymanie tego dokumentu nie oznacza udzielenia licencji na te patenty, znaki towarowe, prawa autorskie ani inne prawa związane z własnością intelektualną, z wyjątkiem wyraźnie określonych przypadków zawartych w pisemnych umowach licencyjnych firmy Microsoft.

Copyright 2004 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Microsoft, MS-DOS, Windows, Windows 98, Windows 98 Wydanie drugie, Windows NT, Windows Server 2003, Windows Millennium Edition, Windows 2000 Professional, Windows XP Home Edition i Windows XP Professional są zastrzeżonymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy Microsoft Corporation zarejestrowanymi w USA i/lub w innych krajach.

Nazwy rzeczywistych firm i produktów wymienione w niniejszym dokumencie mogą być znakami towarowymi zarejestrowanymi przez ich prawnych właścicieli.